- Čisti EBITDA za leto 2021 je dosegel 3.531 milijarde USD in presegel nadgrajen letni cilj 3.2 milijardi USD
- Čisti EBITDA za četrto četrtletje leta 2021 na ravni Skupine MOL se je več kot podvojil v primerjavi s predhodnim letom in je dosegel 947 milijonov USD, kar je odraz precej močnejšega naftnega makro okolja
- V segmentu Upstream (Raziskave in Proizvodnja) je čisti EBITDA v četrtem četrtletju leta 2021 zrasel za 184% na 513 milijonov USD od najnižjih vrednosti v letu 2020, rast so poganjale visoke cene nafte in plina
- V segmentu Downstream (Rafinerije in Trženje) je bil EBITDA v zadnjem četrtletju leta 2021 višji za 165% v primerjavi s predhodnim letom in je znašal 352 milijonov EUR, rast so poganjale visoke rafinerijske in petrokemične marže
- Potrošniške storitve (maloprodaja) so v četrtem četrtletju zabeležile 10% padec EBITDA v primerjavi s predhodnim letom, na kar je vplivala omejitev cene goriva na Madžarskem in Hrvaškem, celoletni rezultati pa so zabeležili 19% rast
- Skupina MOL je za leto 2022 zastavila cilj doseči okrog 2.8 milijard USD EBITDA
Budimpešta, 18.2.2022 – Danes je Skupina MOL objavila svoje finančne rezultate za zadnje četrtletje leta 2021 in celotno leto 2021. V zelo nestanovitnem zunanjem okolju je Skupina MOL v zadnjem četrtletju leta 2021 ustvarila 947 milijonov čistega EBITDA in dosegla rekorden celoletni čisti EBITDA v višini 3.531 milijarde USD s čimer je presegla tudi svoj nadgrajeni cilj. Poenostavljen prosti denarni tok se je v primerjavi s predhodnim letom potrojil in je znašal 1.988 milijonov USD, predvsem zaradi ugodnih naftnih in plinskih cen ter rafinerijskih/petrokemičnih marž. Ta rezultat omogoča Skupini MOL financiranje svojih projektov transformacije, ki so v teku ali pa načrtovani. Skupina MOL je za leto 2022 zastavila cilj doseči okrog 2.8 milijard USD EBITDA.
Predsednik in Izvršni direktor Skupine MOL Zsolt Hernádi je o rezultatih povedal:
„Ponosen sem, da je Skupina MOL v letu 2021 znatno presegla nadgrajen cilj in dosegla rekorden EBITDA, ki je znašal 3.5 milijard USD. Zaradi integriranega poslovnega modela Skupine MOL in dobre interne uspešnosti, smo lahko maksimizirali koristi iz zunanjega okolja, kar nam omogoča financiranje naših transformacijskih investicij.
Navkljub operativnim izzivom smo nadaljevali našo strateško transformacijsko pot, ki smo jo leto nazaj pospešili z našo Shape Tomorrow 2030+ strategijo. Gradnja novega obrata za poliol je potekala v skladu z načrtom, hkrati pa smo naredili tudi korake za anorgansko rast in krepitev portfelja naših Potrošniških storitev na Poljskem in v Sloveniji. Pričakujemo, da bo zunanje okolje tudi v letu 2022 še naprej nestanovitno in nepredvidljivo. Ne glede na takšno makro ozadje, pričakujemo, da bo EBITDA Skupine MOL v letu 2022 dosegel ali celo presegel 2.8 milijard USD.
Upstream – čisti EBITDA zadnjega četrtletja leta 2021 je bil od najnižjih rezultatov v letu 2020 višji za 184% in je dosegel 513 milijonov USD, kar je doprineslo k celoletnim rezultatom segmenta 1.554 milijard USD EBITDA, skoraj polovico skupnih rezultatov Skupine MOL. Odlične rezultate so poganjali 70% dvig cen nafte Brent in 3.5 krat višje cene plina v primerjavi s predhodnim letom. Poenostavljen denarni tok se je v zadnjem četrtletju znatno izboljšal in dosegel 399 milijonov USD, kar je doprineslo k celoletnemu rezultatu prostega denarnega toka v segmentu Upstream, ki je znašal 1.15 milijard USD. Letna proizvodnja nafte in plina je bila še naprej višja od 110 tisoč sodčkov ekvivalenta nafte na dan, kar je v skladu s cilji Skupine MOL. Proizvodna sredstva ACG v Azerbejdžanu so pozitivno prispevala h količinam, medtem ko se je naravni upad nadaljeval predvsem v Osrednji in Vzhodni Evropi ter Veliki Britaniji.
Downstream – celoletni čisti EBITDA za leto 2021 se je podvojil do skoraj 1.5 milijard USD zaradi precej višjih rafinerijskih in petrokemijskih marž, pri čemer je petrokemijska dejavnost prispevala več kot 50%. Tudi rezultati za četrto četrtletje so beležili rast v primerjavi z nižjimi rezultati predhodnega leta, in sicer so zabeležili rast za 165% in dosegli 352 milijonov USD. Prodajne količine so v zadnjem četrtletju leta 2021 beležile rast za 3% v primerjavi z enakim obdobjem predhodnega leta, k rasti so prispevale predvsem večja prodaja tretjim osebam, medtem ko je bilo v regiji Osrednje in Vzhodne Evrope, ključni regiji Skupine MOL, tudi povpraševanje po motornih gorivih višje za 4%.
Potrošniške storitve: Segment je dosegel 19% rast celoletnega EBITDA, h kateri so prispevali prodane količine in izboljšanje marž na področju trgovskega blaga in storitev. Omejitev cen goriva na Madžarskem in Hrvaškem in poslabšanje lokalnih valut napram ameriškemu dolarju so imeli negativen vpliv na trend nenehnih vsakoletnih rasti EBITDA, EBITDA zadnjega četrtletja leta 2021 je bil v primerjavi z enakim obdobjem leta 2020 nižji za 10%.
Nadaljevalo se je z uvajanjem koncepta Fresh Corner: število prenovljenih prodajnih mest z vključeno Fresh Corner ponudbo je z 955 ob koncu leta 2020, zraslo na 1069. V letu 2021 je Skupina MOL oznanila več nakupov z namenom izpolnjevanja »Shape Tomorrow« 2030+ strategije: 16 prodajnih mest na Slovaškem in 120 OMV prodajnih mest v Sloveniji. Nakupi so se nadaljevali v prvem četrtletju leta 2022 z nakupom 417 prodajnih mest Lotos na Poljskem.
Gas Midstream – segment plina je dosegel 135.6 milijonov USD EBITDA v letu 2021, kar je za 33% manj kot v predhodnem letu. V četrtem četrtletju leta 2021 je bil EBITDA nižji za 18% v primerjavi z enakim obdobjem predhodnega leta in je znašal 34 milijonov USD, predvsem zaradi močno naraščajočih nabavnih cen plina, prav tako pa tudi zaradi ustavitve prenosa Srbiji in Bosni in Hercegovini v letu 2021, kar je vplivalo na zmanjšanje tranzitnih prihodkov. CAPEX poraba je bila nižja, saj je bil Srbsko – Madžarski povezovalni plinovod v tretjem četrtletju leta 2021 zaključen in je bil zagnan v zadnjem četrtletju leta 2021.
O Skupini MOL
Skupina MOL je mednarodna, integrirana, naftna, plinska, petrokemična in maloprodajna družba s sedežem v Budimpešti na Madžarskem. S svojimi poslovnimi dejavnostmi in dinamično mednarodno ekipo, ki šteje več kot 25.000 ljudi, je aktivna v več kot 30 državah in beleži več kot 100 let izkušenj v industriji. Skupina MOL upravlja tri rafinerije in dva petrokemična obrata v okviru integriranega upravljanja oskrbovalne verige, in sicer na Madžarskem, Slovaškem in na Hrvaškem in ima v lasti mrežo skoraj 2000 bencinskih servisov v 9 državah Osrednje in Vzhodne Evrope. Raziskovalne in proizvodne dejavnosti Skupine MOL so podprte z več kot 80-letnimi izkušnjami na področju ogljikovodikov ter 30-letnimi izkušnjami pri vbrizgavanju CO2. Trenutno potekajo proizvodne aktivnosti v 10 državah in raziskovalne dejavnosti v 14 državah.
Skupina MOL je zavezana k transformaciji svojega tradicionalnega poslovanja na osnovi fosilnih goriv k nizko-ogljičnem, trajnostnem poslovnem modelu in si prizadeva, da bi postala ogljično nevtralna do leta 2050, medtem ko bo oblikovala nizko-ogljično krožno gospodarstvo v regiji Osrednje in Vzhodne Evrope.